POLOHA:
Réunion je nejjižnějším ostrovem ze souostroví Maskarény v Indickém oceánu a nachází se 800 km východně od Madagaskaru.
Jedná se o nejodlehlejší francouzský zámořský department. Přestože leží na jižní polokouli, patří do Evropské unie. Vzdálenost od hlavního města Francie je 9 360 km.
SOUOSTROVÍ MASKARÉNY:
Jsou ostrovy v Indickém Oceánu východně od ostrova Madagaskar. Tvoří je ostrovy Réunion, Mauricius, Rodrigues a Cargados Carajos. Jsou pojmenovány podle portugalského mořeplavce Pedro Mascarenhas, který je objevil.
VZNIK:
Réunon byl vytvořen aktivní vulkanickou činností. Nejdříve se před zhruba dvěma miliony let ze dna vynořila jedna sopka a o milion a půl let později, ji následovala druhá. Zatímco první sopka ukončila svou aktivní činnost před dvaceti tisíci lety, ta druhá Piton de la Fournaise je činná dodnes.
PODNEBÍ:
Na Réunionu je mírné tropické klima. Střídá se tu letní mokré období (od listopadu do dubna) se průměrné teploty pohybují okolo 25-28°C, u moře se pak mohou vyšplhat až k 35°C. A zimní, suché období (od ledna do března) kdy se teploty pohybují kolem 20-24°C. I v tomto období, se můžou objevit náhlé přívalové deště. V horách je klima chladnější s teplotami od 0 do 18°C. V zimním období zde hrozí cyklóny.
POČASÍ:
Díky poloze ostrova, jenž leží v tropickém pásmu, zde teploty dosahují až 30°C. Prudké lijáky přicházející z Indického oceánu a zkrápějí východní (návětrnou) stranu ostrova téměř každý den. Roční úhrn srážek je zde úctyhodných 8000 mm. V oblasti Cirque de Cilaos, ve střední části ostrova, byl v březnu roku 1952 zaznamenán denní úhrn srážek neuvěřitelných 1 870 mm během jediného dne, což je nejvíce, co kdy bylo během 24 hodin na Zemi naměřeno.
OBAVATELSTVO:
Na Réunionu žije přibližně 706 000 obyvatel různého původu – převážně francouzského, portugalského a indického. Nemalou část obyvatelstva tvoří ale i Afričané, Číňané a potomci otroků nebo obchodníků, kteří zde prosperovali v dobách fungování Východoindické společnosti. Tato pestrá směsice kultur dodává ostrovu jeho osobitý šarm a exotičnost. Úředním jazykem je francouzština, avšak hojně užívaná je také kreolština.
POPIS:
Ostrov Réunion, někdy právem nazývaný „Perla Indického oceánu“ nebo „Havajské ostrovy na jednom ostrově“. Krajina na Reunionu je neuvěřitelně krásná – zelené strmé srázy se tyčí prudce vzhůru, ze skalnatých stěn tu padají bílé závoje vodopádů, výhledy z hran kalder (zvané remparts) berou dech. Réunion je nadmíru pestrý. Najdeme v něm azurové moře s velkými vlnami a korálovými útesy, dlouhé písečné pláže, hluboké zátoky, deštné pralesy plné endemických druhů rostlin a zvířat. Stojí zde také jeden z nejaktivnějších vulkánů na světě Piton de la Fournaise – (Piton dela Furné). Nad deštný prales vystupují ostré vrcholky překrásných vulkanických hor, z nichž nejvyšší vrchol Piton des Neiges – (Piton denéž) dosahuje výšky 3 069 m. Ve vnitrozemí se ukrývají velkolepé, hluboce zaříznuté a úzké kaňony, které patří mezi ty nejnáročnější a nejlépe hodnocené na světě.
Většina kaňonů je tvořena čedičem. Čedič má tu vlastnost, že je velmi ostrý a odolný slané i sladké vodě, podléhá tak minimální erozi.
CO JSOU TY CIRQUE ?
Samotný střed ostrova se dělí na 3 části. Tzv. CIRQUE neboli krátery. Ale nepředstavujme si krátery o průměru 1 nebo 2km. Tyto Cirquie jsou ohromné – desítky km.
- CIRQUE SALAZIE – východ
- CIRQUE MAFATE – jih
- CIRQUE CILAOS – západ
Jsou v nich vesnice a malé města Cirque Cilaos a Cirqie salazie. Do obou vede velmi krkolomná asfaltová silnice. Často se stává, že je vlivem dešťů neprůjezdná. Ohrožují ji sesuvy půdy, padající stromy nebo kamení. Údržba silnice je hodně náročná.
Třetí z nich Cique Mafate je nejizolovanější a nejnepřístupnější. Nalézá se v něm jen několik osamocených osad, ke kterým není jiný přístup než helikoptérou, nebo pěšky. Osady mají zpravidla jen pár domů. Aby se v nich obyvatelé uživili, musí pěstovat vlastní plodiny a chovat domácí zvířata. Ostatní zásobování je odkázáno 1x týdně na helikoptéru.
Ve středu těchto Cirque se nachází vrchol vyhaslé sopky Piton des Neiges 3069m na který občas i přes jeho zěměpisnou šířku napadne sníh.
KOUPÁNÍ
Koupání je na ostrově Réunion značně komplikované. Jednak díky velkému množství žraloků a jednak kvůli gemorfologii pobřeží. (rozervané sopečné pobřeží plné kolmých a ostrých skal. I když má voda příjemných 27stupňů, prakticky se dá koupat jenom na malém kousku západního pobřeží ostrova. I tam jenom v místech, kde je pobřeží chráněno korálovým útesem. Jedním z nejoblíbenějších je dlouhá korálová pláž L’Ermitage.
Žraloci jsou zde v posledních letech velkým problémem. Nikdo přesně neví proč, ale nejpravděpodobnějším důvodem přemnožení žraloků u pobřeží ostrova jsou jejich nové migrační trasy. V praxi to znamená to, že u každé pláže nebo pobřeží kde je přístup do vody jsou cedule s nápisy upozorňující na smrtelné nebezpečí žraloků.
Pokud byste zákaz nerespektovali, celé pobřeží monitoruje policie a ihned vás bude volat ven z vody.
Jak se tedy Reunioňané koupají? Mají pro tento účel vytvořenou hustou síť tzv. Bassein. Jsou to přírodní koupaliště, vybudovaná na pobřeží Indického oceánu, která jsou chráněna proti žralokům a příboji hradbou sopečného kamení.
Pokud tedy plánujete strávit krásnou dovolenou na pláži s koupáním Réunionu se raději vyhněte. K tomuto účelu vám perfektně poslouží sousední ostrov Mauricius.
TRAILY:
Pro se tedy na Réunion jezdí když se tam nedá koupat ? Réunion je totiž rájem všech outdoorových nadšenců. Prudké horské masivy, hustá džungle a dech beroucí kaňony jsou totiž zárukou těch nejlepších a nejtěžších trailů na světě. Réunion je se svým výjimečně rozmanitým terénem destinací snů pro milovníky outdooru. Hlavní aktivitou je zde turistika.
Můžete si zde naplánovat jak jednoduché výlety na jeden den, ale i těžsí vícedenní treky. Vystoupit můžete na aktivní sopku PITON DE LA FOURNAISE, nebo například na nejvyšší vrchol Piton de Neiges vysoký 3017 metrů.
Mezi TOP 10 nejtěžších trailových závodů světa patří závod La Diagonale des Fous s délkou 164 km a převýšením 9900 m. Každý rok v době závodu nežijí obyvatelé Réunionu ničím jiným, než právě probíhajícím extrémním závodem, který se každoročně těší z velmi silné konkurence těch nejlepších ultraběžců na světě.
KAŇONING:
Réunion je také kolébkou a zároveň rájem kaňoningu. Tento sport je zde bezesporu nejoblíbenější. Jsou zde zastoupeny všechny náročnosti. Prostup některými kaňony trvá i více dní a vyžaduje často bivakování přímo uvnitř kaňonu.
Mnohé patří mezi ty nejnáročnější a nejlépe hodnocené na světě. Na ostrově se nachází také jeden z nejnáročnějších kaňonů na světě TROU DE FER o kterém jsem psal příspěvek. Jeho prostup trvá dva dny a vyžaduje bivakování přímo uvnitř divokého kaňonu. Neustále hrozící přívalové deště, které mohou přijít zcela náhle a nečekaně ještě zvyšují velkou nebezpečnost tohoto podniku. Celkové převýšení kaňonu je 950 m na 4 km. Nejdelší vodopád, který je částečně převislý, měří pak úctyhodných 300 m. Zdolání tohoto kaňonu je technicky, fyzicky, ale i psychicky velmi náročné a ročně se to podaří jen několika nejlepším kaňonářům světa.
JÍDLO:
Na Réunionu bude v sedmém nebi každý gurmán. Multikulturní vliv se promítá také do ostrovní kuchyně. Skládá se z dobře sladěné směsi kreolských, indických, čínských a francouzských vlivů.
Dejte si v některé z místních malých plážových restaurací rybu čerstvě vytaženou z moře a na tržišti ochutnejte místní avokádo, mango, liči, sladké banány, nebo unikátní KUŘE NA VANILCE o kterém jsem napsal příspěvek.
Francouzský vliv uvidíte také v podobě malých pekárniček, kde můžete ochutnat vynikající croisanty a bagety.