HRAD BÍTOV
Hrad Bítov je jedním z nejstarších a nejromantičtějších hradů naší země. Leží na ostrohu obtékaném ze tří stran řekou Želetavkou, nedaleko jejího soutoku s Dyjí, v malebném kaňonu tzv. Moravského Švýcarska.
jihovýchodní přístupová brána
Vranovská přehrada (postavená v roce 1935), zatopila obec Bítov v podhradí.
Pohled na hrad Bítov z protějšího kopce.
Před vstupem do hradu měl být zbudován zájezdní hostinec. Na jeho realizaci však nikdy nedošlo.
Bítov, býval centrem jednoho z šesti moravských krajů. Původního šíjový příkop s přístupovou komunikací.
Kavárna na nádvoří pod hradní kaplí Nanebevzetí Panny Marie
Kašna na nádvoří před hradem. Na střeše pivovaru (vlevo) jsou instalované aiolské harfy, které při proudění vzduchu zajímavě hrají.
V Břitové věži bylo od roku 1679 zřízeno hradní vězení s hladomornou. Bývali zde vězněni neposlušní poddaní a lapkové. Kromě hladomorny uvidíte vězeňské kobky a jednu z mála mučíren u nás, vybavenou replikami nástrojů, které si může návštěvník vyzkoušet.
Určitě největším překvapením je rozsáhlá novogotická iluzorní výmalba jednotlivých sálů a salonků v prvním patře.
Z oken hradu je krásně vidět zadní rameno řeky Želetavky.
Počátkem 19. století dochází za působení rodu Daunů k rozsáhlým stavebním úpravám – staví se severní křídlo s hradní kuchyní, na místě sýpky je postaven divadelní sál, přibude empírová kočárovna s konírnou, dochází k velkým úpravám zahrad a přilehlého lesoparku. Na snímku Ložnice
Zde opět výmalba, která tentokrát napodobuje dřevěné obložení.
Téměř všude je přítomný porcelán z produkce porcelánu Haas a Czjzek
Interiéry jsou doplněny sourodým novogotickým mobiliářem a velmi hodnotnou sbírkou obrazů
Hrad je vystavěn na ostrohu, kterým meandruje rameno řeky Želetavky. Před mostem je soutok Dyje.
Jádrem orientální části jsou předměty zejména z islámské oblasti.
Všimněte si iluzorní výmalby, napodobující dřevo, kámen nebo štuk.
Pohled na nádvoří ze snídaňové terasy
Po Daunech dědí hrad starý, původně slovanský rod Haugwitzů, kteří pak Bítov v roce 1906 prodávají za tři miliony korun Janu I. hraběti Zamojskému, který si panství vyhlédl na doporučení svých příbuzných Stadnických z blízkého Vranova nad Dyjí. Nakonec ale kupuje Bítov v roce 1912 rakouský velkoprůmyslník Jiří Karel starší baron Haas z Hasenfelsu (vlastnil proslulou porcelánku „Haas a Czjzek“ s největší produkcí v Habsburské říši) pro svého syna, který se stal posledním soukromým majitelem hradu
Z období jejich pobytu knížete Leopolda Josefa Dauna – knížete Teanského ve službách Marie Terezie se na hradě dochovala sbírka vycpaných zvířat s velkým množstvím trofejí.
Umělecky řemeslně zpracované zbraně pro příslušníky rodu. Zajímavostí je technicky nové, nezvyklé řešení palných zbraní. Opakovací zbraně, zadovky, vzduchovky, větrovky.
kaple Nanebevzetí Panny Marie
Poslední soukromý majitel hradu (do roku 1945) velkoprůmyslník baron Jiří Haas z Hasenfelsu, velký milovník zvířat založil na hradě soukromou zoologickou zahradu (jednu z největších v té době na kontinentě), rozšířil také sbírku obou bratrů zejména o sbírku psů. Po smrti dal některé vycpat v jejich oblíbené poloze, sbírka sčítá 49 vycpaných psů, ostatní pochoval na psím hřbitově. Psi měli též svoji kuchyni.
Hradní kuchyně
přípravna hradní kuchyně
hradní kuchyně z venku
interiér hradní kaple
severovýchodní brána a přístupový most
výklad k Slaměnému mostu